Роман Д.Дефо як започаткування "робінзонад"

20.05.2024 в 14:20 Козир Н.І. 1264 0 MarynaBaldovska

Мета: підбити підсумки за вивченим твором, з’ясувати значення слова «робінзонада», здійснювати міжпредметні зв’язки; розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення; виховувати допитливість, кмітливість.

Обладнання: тексти роману, ілюстрації до твору, картки з кросвордом, фрагменти кінофільму «Робінзон Крузо», стікери.

Тип уроку: комбінований.

І. Організаційний момент.

Привітання з учнями класу. Психологічне настроювання на урок.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Словo вчителя:

От ми і закінчуємо знайомство з пригодницьким романом «Робінзон Крузо». Роман перечитано, сюжет опрацьовано. Сьогодні на уроці ми підведемо підсумок прочитаному і взнаному.

Діти записують тему уроку в зошитах зi світової літератури.

ІІІ. Узагальнення одержаних знань.

Гра «Вірю – не вірю»

(якщо твердження справедливе, треба плеснути в долоні.)

Дефо був проповідником, як хотіли батьки?
Прізвище Фо вказувало на просте походження?
Дефо був байдужим до політики?
Прототипом Р.Крузо був О.Селькір?
Дефо назвав справжнім автором твору самого Р.Крузо?
Пригодницька література – це твори, насичені несподіваними і цікавими пригодами?

Слово вчителя:

Діти, роман Робінзон Крузо можна віднести до пригодницької літератури? (аргументуйте).

Пошуково –дослідницька діяльність учнів

На малюнку намальований острів, прикріплений на дошці. Які пригоди сталися з Робінзоном Крузо? (написати учням на стікері по одній пригодіі розмістити біля острова ).

Давайте звернемось до підручника, знайдемо і прочитаємо першу пригоду Р.Крузо.

Пригоди Р.Крузо на острові були пов’язані з небезпекою?
Чого боявся герой? (несподіваних гостей, хижих звірів, природних явищ).
Перерахуйте, які з природних явищ мали місце на острові і чому вони були небезпечні? (Грім, блискавка – порох міг вибухнути; Землетрус – могло завалити землею; Шторм – міг потонути; Тропічні дощі – захворіти.) (робота з малюнком людини та стікерами).
Що потрібно було героєві, щоб вижити на острові? (забезпечити себе їжею, житлом…)
Робінзону пощастило перевезти багато речей з корабля на острів. Давайте згадаємо яких.

Вікторина

Вид набоїв (дріб);

Вогнепальна зброя (рушниця);

Інструмент дроворуба (сокира);

Оснастка корабля (вітрила);

Вибухонебезпечний порошок (порох);

Аксесуар для паління (трубка);

Інструмент для різання (ніж);

Інструмент для заточки ножів (точило);

Вид кріплення (цвяхи);

А про які речі ми не згадали? Давайте звернемося до підручника, знайдемо і зачитаємо.

(робота учнів з підручником).

Діти, але ж Робінзону потрібно було ще чимало зробити власними руками. Давайте згадаємо які саме?

Робота дітей над відгадуванням кросворду.

ІV. Перевірка домашнього завдання.

V. Фізкультхвилинка.

VІ. Робота в групах.

Діти, прочитавши роман, ви зрозуміли, яку цінність мабуть ті чи інші речі. Вдома ви продумали, яку річ ви взяли б з собою, якби знали, що потрапите на безлюдний острів?(учні показують, що саме вони б взяли і аргументують свій вибір).

Ми продовжуємо характеризувати нашого героя за допомогою завдань, які ви отримали в групах. На підготовку вам віводиться 5 хв. Відповідь зобразіть у вигляді логічної схеми.

Завдання: Перечислити риси характеру героя?
Перечислити, що Робінзон умів, а що навчився на острові? Що допомагало Р.Крузо залишитися людиною?

VІІ. Розкриття змісту епіграфу уроку.

Епіграф:

«Тільки людина може здійснити неможливе».
Р.Емерсон

Діти, Р.Крузо був звичайною людиною, чи мав якісь виняткові здібності? (відповіді дітей, стимулювання вчителя).

Поведінка Крузо в екстремальних умова викликає у нас повагу. Американський філософ і поет Р.Емерсон вважав, що тільки людина може здійснити неможливе.

Чи стосуються ці слова героя роману Д.Дефо? ( відповіді дітей, стимулювання вчителя).

Популярність роману Д.Дефо була настільки великою, що вже невдовзі в літературі з’явились численні наслідування, а в літературознавстві виник новий термін Так почали називати опис пригод на безлюдній землі (острові).

VІІІ. Робота з словниками.Учні записують у словники значення терміну «робінзонада».

ІХ. Робота з ілюстраціями різних художників до твору Д.Дефо.

Серед палких шанувальників цього твору був Т.Г. Шевченко.

Історія Робінзона доводила велич людського духу, утверджувала віру в перемогу людських чеснот. Саме тому Т.Г.Шевченко назвав роман Д.Дефо «безсмертним творінням» і радив читати його і дітям і дорослим.

Подивіться уважно на малюнок Т.Г.Шевченка, які деталі свідчать , що це малюнок до роману Д.Дефо «Пригоди Робінзона Крузо»?( відповіді дітей, стимулювання вчителя).

Х. Відео фрагмент фільму «Пригоди Робінзона Крузо» «робінзонада».

Демонстрація та обговорення уривку фільму.

ХІ. Інсценізація – сюрприз.

А зараз настав час сюрпризу. До нас в гості завітав сам Робінзон Крузо. (діалог учнів з літературним героєм, якого представляє старшокласник).

ХІІ. Підведення підсумку уроку.

Вчитель стимулює учнів, оцінює їхню діяльність, підводить підсумок щодо цінності роману.

ХІІІ. Домашнє завдання.

Підготуватись до тематичного оцінювання; розпочати читати роман Ж.Верна «15-річний капітан».